Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gduńsk witô! Czy Gdańsk jest stolicą Kaszub?
Autor Wiadomość
RenaT 
kocia mama


Dołączyła: 23 Sie 2009
Posty: 14
Skąd: ur. w Oliwie
Wysłany: 2011-03-19, 11:01   

ezet napisał/a:

A jak jest król, jest stolica, język kaszubski, naród i hymn kaszubski - zatem może niedługo usłyszymy o proklamowaniu Królestwa Kaszub ze stolicą w Gduńsku :-D


Mnie cieszy, ze kaszubski zostal uznany jako wlasny jezyk, a nie gwara - o to walczyli jezykoznawcy wiele lat.

Podejrzewam, ze jestem pierwsza na swiecie, ktora zdawala egzamin magisterski z kaszubskiego. :-P

Bylo to w 1988 roku na uniwersytecie Hamburg.
_________________

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2011-03-19, 12:08   

RenaT napisał/a:
ezet napisał/a:

A jak jest król, jest stolica, język kaszubski, naród i hymn kaszubski - zatem może niedługo usłyszymy o proklamowaniu Królestwa Kaszub ze stolicą w Gduńsku :-D


Mnie cieszy, ze kaszubski zostal uznany jako wlasny jezyk, a nie gwara - o to walczyli jezykoznawcy wiele lat.

Podejrzewam, ze jestem pierwsza na swiecie, ktora zdawala egzamin magisterski z kaszubskiego. :-P

Bylo to w 1988 roku na uniwersytecie Hamburg.


Z językiem kaszubskim to nic nowego. Już pod koniec dziewiętnastego stulecia Akademia Umiejętności w Krakowie wydała słownik języka kaszubskiego (a nie gwary), autorstwa Stefana Ramułta. Też mnie cieszy, że kaszubski został wreszcie oficjalnie uznany jako własny język, a nie gwara. :-P Ale z tym Gduńskiem jako stolëco Kaszëb, to ktoś chyba sobie żarty robi !!!
 
 
danielewicz 
Briefträger


Wiek: 49
Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 140
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-03-20, 16:32   

Nie ktoś tylko Budyń, jak go słuchałem w czwartek albo piątek w Radio Danzig na ten temat, to ręce opadają...
_________________
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
 
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2011-03-23, 12:34   

danielewicz napisał/a:
Nie ktoś tylko Budyń

Potomek wilniuków próbuje być bardziej kaszubski od Kaszubów? Nic dziwnego, że wychodzi to jak wychodzi. Zamiast doszukiwać się wyjątkowości Danziga, gdzie jej nie ma lepiej postawić na współprace z prawdziwie kaszubskimi gminami.
Nie rozumiem co Danzig miałby zyskać na rozgrzewaniu tak głupiego sporu.
_________________
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-03-23, 18:40   

Danzig jest w tej chwili miastem wojewódzkim a także stołecznym - podwójnie (dla Kaszub a także dla istniejącego dla niektórych z nas WMG) :)


ps.



zdjęcia z trojmiasto.pl
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2011-03-23, 20:00   

Janusz napisał/a:
Danzig jest w tej chwili miastem wojewódzkim a także stołecznym - podwójnie (dla Kaszub a także dla istniejącego dla niektórych z nas WMG) :)


Masz rację połowicznie. To prawda, że Danzig dla Kaszub jest w tej chwili miastem wojewódzkim, ale miastem stołecznym z pewnością Warszawa. Przynajmniej dla tych mieszkańców Kaszub, którzy uważają, że: "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski!".
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-03-23, 20:13   

Nie mam racji bo sobie jaja robiłem :)
Oczywiście podpisuje się pod tym co Ty napisałeś, z tym że Danzig jest miastem wojewódzkim dla Województwa Danzigiego (województwa) a nie dla Kaszub (regionu). Nie jest żadnym miastem stołecznym:)

pozdr
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2011-03-23, 20:37   

Pewnie tak samo pomyślało wielu gdańszczan: chyba z tym Gduńskiem, stolëco Kaszëb, ktoś sobie jaja robi, choć do prima aprilis trochę czasu zostało. Wcześniej kulturalnie napisałem: „żarty robią”. Tak czy inaczej, sens ten sam: prezio Gduńska i ZKP tym razem mocno przegięli.
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-03-23, 20:45   

I cytacik z trojmiasto pl:
Cytat:
Prezydent zapowiedział już, że tablica zostanie naprawiona lub wymieniona, by przywrócić jej pierwotny wygląd.

Takiego rozwoju wypadków można się było spodziewać, ponieważ wielu mieszkańców Danziga uznało ustawienia tablic za mocno kontrowersyjny pomysł. Dali temu wyraz zamieszczając ponad tysiąc opinii pod naszym piątkowym artykułem pt. Kaszubskie "witacze" na rogatkach Danziga. Słusznie?


Aktualizacja: nasi czytelnicy informują, że poza tablicą od strony Żukowa, zamalowano jeszcze trzy tablice: przy ul. Spacerowej, przy rafinerii oraz na wjeździe do Danziga od strony Pruszcza Danzigiego.


:)

ps. ale żeby zaznaczyć że nie jestem niechętny kaszubszczyznie zaznaczam że zażywam tabaczkę, pije Remusa, słucham Radio Kaszebe i mówię "jo" (ale nie "jo richtig") chociaż nie mam w sobie ani kropli krwi kaszubskiej :p
Ostatnio zmieniony przez ezet 2011-03-23, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-03-23, 21:01   

ps. jako ciekawostkę wrzucam zdjęcię 2 językowych tablic z nazwami ulic zrobione (chyba) w jednej z Piaśnic.


W ostatnie wychodne zauważyłem też ciekawą tablicę z podwójną nazwą miejscowości: "Maks a pod spodem "Maks" -który Maks to po kaszubsku a który po polsku nie dociekłem :)
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-03-24, 06:15   

Może to Maks Maks jak Baden Baden? :hihi:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
qubusiek 

Dołączył: 06 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-12-14, 13:57   

Według niektórych historyków WMG było kiedyś ostoją Kaszubów, szczególnie okolice Sopotu i wyżej. Jednak Danzig jako miasto w swojej historii nie ma związku z Kaszubami. Bliskość jednak tego regionu skłania władze zrzeszeń kaszubskich do związania się z nim. Nie dopatrywałbym się tu tylko winy władz miejskich. Chociaż jest to dla nich atut turystyczny, a co za tym idzie - reklama i kaska. Nie zmieniajmy historii na siłę...
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-12-17, 12:22   

Cytat:
Według niektórych historyków WMG było kiedyś ostoją Kaszubów

Możesz rozwinąć?
Bo to jest mapa Kaszub:

a WMG to tylko skrawek tej mapy.
 
 
qubusiek 

Dołączył: 06 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-12-19, 11:18   

Inna mapa będzie pokazywała nieco zakrojony obszar Kaszubszczyzny, bez Danziga... Ale tu nie chodzi o geograficzny podział, bo nie można wyznaczyć "kreską" gdzie mieszkają Kaszubi, a gdzie już nie.
Pisząc mojego posta miałem na myśli całokształt historycznych zmian zachodzących w okolicach i samym Danzigu. Trzeba pamiętać, że znacząca część mieszkańców WMG to Niemcy (około 90 %, zmieniało się to w zależności od okresu). Nie utożsamiali się oni z żadną grupą etniczną. A ci z kolei mówiąc o Kaszubach mieli na myśli mieszkańców terenów przygranicznych, ale nie Danziga! Na marginesie, próbowano tych właśnie Kaszubów pozyskać do swojej sprawy i w tym kierunku prowadzono określono działania. Zakładano współpracę w kierunku oderwania korytarza od Polski i przyłączenia razem z WMG do Niemiec.
Po II wojnie światowej do miasta i okolic zjechała ludność z centralnej oraz południowo-wschodniej Polski. Wniosek nasuwa się sam, dzisiejsze społeczeństwo Danziga ma niewiele wspólnego z tradycją kaszubską, ani przynależnością do tej grupy. Ten cały zamęt jest wynikiem marketingu regionalnego. Powyższe wpisy chyba to dobrze odzwierciedlają...
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-12-19, 17:15   

Przeczytałem co napisałeś, nie wszystko zrozumiałem ale z całą pewnością nie znalazłem wyjaśnienia tezy że
Cytat:
Według niektórych historyków WMG było kiedyś ostoją Kaszubów


WMG to takie "państewko" istniejące w latach 1920- 1939. Dlaczego było ono wg niektórych historyków kiedyś ostoją Kaszubów ????
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl