Witam uczestników dyskusji! Chciałabym w tym miejscu zrobić małe podsumowanie mojego stanowiska w tej kwestii, aby niepotrzebnie potem nie zabierać miejsca ani czasu Forumowiczom moimi kolejnymi wpisami.
1. Nie przeczę pobytowi Żeromskiego w latarni morskiej Rozewie, potwierdza to również wpis pisarza we wspomnianej księdze rejestrującej gości w latarni oraz jego darowizna na wdowy
2. Żeromski, ani żaden inny twórca nigdy nie nocował w latarni Rozewie, nie była ona udostępniana jako miejsce noclegowe w przeciwieństwie do nieczynnej latarni Rozewie II gdzie mieszkał jakiś czas latem np. Kasprowicz
3. Żeromski nie pisał "Wiatru od morza" na Rozewiu
4. legendę o pobycie pisarza w latarni wymyślił kierowniki latarni i latarnik Leon Wzorek, rozpropagował ją medialnie dziennikarz Alfred Świerkosz który po latach przyznał się do propagowania tej zmyślonej historii
5. Jak najbardziej doceniam wagę notki z gazety z lat 30. ale w kontekście potwierdzenia pobytu pisarza w latarni jako gościa zwiedzającego wieżę.
Pozdrawaim i zachęcam do dyskusji innych Forumowiczów.
Witam uczestników dyskusji! Chciałabym w tym miejscu zrobić małe podsumowanie mojego stanowiska w tej kwestii, aby niepotrzebnie potem nie zabierać miejsca ani czasu Forumowiczom moimi kolejnymi wpisami (...)
2. Żeromski, ani żaden inny twórca nigdy nie nocował w latarni Rozewie, nie była ona udostępniana jako miejsce noclegowe w przeciwieństwie do nieczynnej latarni Rozewie II gdzie mieszkał jakiś czas latem np. Kasprowicz (...)
Jak wcześniej zaznaczałem, chodzi o zamieszkanie Stefana Żeromskiego w latarni lub obiekcie z nią związanym. Dla przypomnienia fragment przedwojennej notatki, której skan zamieściłem na pierwszej stronie tego tematu: "Jak wykazują dalsze zapiski w księdze latarni, przez pewien czas przebywał tam również znakomity poeta Jan Kasprowicz mieszkając w pokoju, który zajmował Żeromski".
Wspaniały ten film - ale chyba tylko do obejrzenia a nie pobrania :( Ciekawy jest na tej samej brytyjskiej stronie film o latarnikach przypływających na swoją zmianę w latarni na wyspie Wight. A stara fotka Rozewia widziana ze stromej ścieżki prowadzącej ku plaży (dziś póki co nieczynnej ze względu na ruch i ostatnie osuwiska klifu) wyjątkowa! Prawdziwa uczta dla oczu! Pozdrawiam!
Fritzek! A ta fotografia pochodzi z publikacji książkowej "Polska na morzu" z lat 30. XX wieku czy jednego z numerów "Polska na morzu" organu Ligi Kolonialnej i Morskiej? Jeśli tak, to z którego numeru i roku? Pozdrawiam!
Ja znalazłam na Allegro wydanie książki-albumu z 1935 roku. Być może to ta sama publikacja. Czy jeszcze jakieś inne nasze latarnie morskie są tam uwiecznione na fotografii?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum