Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kafel z Kolbud / Kachel aus Kahlbude bei Danzig
Autor Wiadomość
kryzana 

Dołączyła: 16 Cze 2010
Posty: 7
Skąd: Biskupia Górka
Wysłany: 2010-06-18, 11:14   Kafel z Kolbud / Kachel aus Kahlbude bei Danzig

Cześć,
mam intrygujacy mnie kafel z datą 1739. Może ktoś z Was będzie mógł zaspokoić moją ciekawość. Nie spotkałam się z takim zdobieniem i próbuję sobie wyobrazić jak wygladał z nim piec. Czy były obok kafle z innymi zabytkami Danziga?, może powstał na specjalne zamówienie? Spotkaliście sie z takim wzorem? Na pieczątce firmy jest napis:" Ofen-u Ohamotte-Fabric, Artur Hubler, Kahlbude". Czy ktoś ma jakieś informacje o tej wytwórni w Kolbudach? Będę wdzięczna za informacje i chętnie zobaczyłabym inny egzemplarz tak malowanego kafla, bo mój trochę w piecu popłynął.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-06-19, 19:23, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2010-06-18, 11:37   

Trochę jest tu http://starypruszcz.pl/forum/viewtopic.php?t=659.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-06-18, 14:09   Re: kafel z 1739 r.

kryzana napisał/a:
Cześć,
mam intrygujacy mnie kafel z datą 1739.(...)


Ta data to raczej 1939
 
 
kryzana 

Dołączyła: 16 Cze 2010
Posty: 7
Skąd: Biskupia Górka
Wysłany: 2010-06-18, 14:35   

Tak, po lekturze linku Fenixa (dziękuje, bardzo ciekawy) muszę to przyznać z żalem. Miałam co prawda rozterki przy odczytywaniu daty na kaflu, bo druga cyfra perfidnie uszczypana, a to co widoczne nie przypomina napisanej niżej 9, to wolałam rozstrzygnąć ją na jego i moja korzyść. Na szczęście to nie zmniejszyło mojego dla niego zachwytu. Skoro jest młody, to mam nadzieję, że uda mi się dowiedzieć więcej o tej serii. Przykro mi tylko, że tytuł tematu może wprowadzać w błąd.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-06-18, 15:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-06-18, 14:46   

Wygląda na to, że mamy producenta kafli z Kolbud... i do tego masona!!! Wprawdzie pan Artur zmarł w 1938 roku, ale takie stemple, jak ten odciśnięty na kaflu, używane były również jakiś czas po śmierci wytwórcy: http://www.gwohlgemuth.de/arthurmax.html
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2010-06-18, 20:31   

Niestety Ezet się myli. Właścicielem fabryki kafli był nie Artur Max, ale Artur Julius. Artur Max był tylko zdunem i współpracownikiem brata. Tu więcej zdjęć z rodzinnej strony Hüblerów: http://starypruszcz.pl/fo...php?p=8305#8305
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-06-18, 21:56   

doldar napisał/a:
Niestety Ezet się myli. Właścicielem fabryki kafli był nie Artur Max, ale Artur Julius. Artur Max był tylko zdunem i współpracownikiem brata.

Doldar, zapewne masz rację, jednak wydaje mi się mało prawdopodobne, że współpraca obu braci sprowadzała się do tego, iż "jeden produkował, a drugi ( mason, Arthur Max Paul Hübler) montował kafle w piecach" (jak napisałeś dzisiaj na Forum Stary Pruszcz). Nie przy tej skali produkcji. To, że był wyuczony w zduńskim fachu nie znaczy, że do końca życia lepił piece.
Jako ciekawostkę można też podać, że dawniej zdunami nazywano garncarzy, gdyż zajmowali się także wytwarzaniem kafli i stawianiem pieców.


Fenix, widzę, że za sprawą kafla zaprezentowanego przez Kryzanę na Wolnym Forum Danzig rozwinął się na Forum Stary Pruszcz temat Kolbudy / Kahlbude: http://starypruszcz.pl/fo...php?p=8305#8305 . Byłoby jednak sympatyczniej, żeby obok zdjęć kafla (bez podania źródła fotek) znalazł się tam link do tego wątku na WFG.
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2010-06-19, 08:37   

Dokładna nazwa firmy to Ofen- und Tonwerke A.- G. Danzig, a to, że napisałem "jeden produkował, a drugi ... montował kafle w piecach" to trochę uogólniłem. Jak wynika z nazwy firmy to zajmowała się ona produkcją kafli i wyrobów glinianych, w tym ceramicznych. Coś mi się zresztą wydaje po przestudiowaniu życiorysów obu Hüblerów, że raczej mogli oni być kuzynami, o czym świadczy np. inne miejsce urodzenia. Trochę to dziwne, aby bracia mieli jako pierwsze imię Artur, ale może się mylę. Druga ciekawa rzecz, to to w jakim celu Albert Max używał przy pracy białego fartucha laboratoryjnego.
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2010-06-19, 17:18   

Jeszcze parę ustaleń - http://www.starypruszcz.p...php?p=8311#8311 i http://forum.dawnydanzig.pl/viewtopic.php?t=783 (tu już wcześniej znaleziono podobny kafel i zajmowano się tym tematem.
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-06-19, 18:16   Re: Kafel z Kolbud

kryzana napisał/a:
(...) Na pieczątce firmy jest napis:" Ofen-u Ohamotte-Fabric, Artur Hubler, Kahlbude". (...)


Kryzana, widniejący na stemplu napis to: "Ofen-u Chamotte-Fabrik..."
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2010-06-19, 18:44   

A co oznacza "Ohamotte" i "Chamotte"? W oficjalnym wykazie firm za rok 1924 figuruje "Ofen- und Tonwerke". Podobnie w rozporządzeniu o podziale gruntów z 1928. Jak się okazuje byli to jednak bracia - Jeden pisał się Arthur Max Paul, a drugi Artur Julius. Ich ojcem był Paul Reinhold Hübler, mistrz garncarski, katolik, ur. 8.12.1850 w Grottkau, zm. 01.09.1915 w Gollwitz. Bracia mieli jeszcze 2 siostry - Friedę i Olgę Wilde.
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-06-19, 18:52   

doldar napisał/a:
A co oznacza "Ohamotte" i "Chamotte"? (...)


Chamotte - chodzi o produkcję cegieł i płytek szamotowych

--------------------------------------------------------------------------

Fenix, dzięki za dodanie linku do tego tematu na FSP
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-06-20, 06:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2010-06-19, 19:48   

Czyli termin francuski - cegły szamotowe tzw. szamotki. Dzięki. A więc reasumując firma to kafle i wyroby ceramiczne m.in. cegły, może i dachówki. Zmieniła nazwę po 1928 roku. Domniemuję i chyba słusznie, że wcześniej co najmniej do 1903 roku w tym miejscu była cegielnia, która funkcjonowała też po 1945 roku, po czym została upaństwowiona.
Kafel z takim samym stemplem znaleziono na terenie budowy Madisona. A zainteresowani mogą go sobie obejrzeć pod adresem: http://forum.dawnydanzig.pl/viewtopic.php?t=783
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-06-19, 20:12, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl