Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rewitalizacja po Gdańsku
Autor Wiadomość
colacoca 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-11-07, 12:06   

Tak naprawdę zaniechania (większość z nich będzie odczuwalna w przyszłości) są co najmniej od kilkudziesięciu lat. Nikt nie myśli jak dostosowywać istniejącą zabudowę i infrastrukturę do przyszłych zmian: demograficznych, budowlanych, komunikacyjnych. Jak planować rozwój i zagospodarowywanie terenów nie na 5-15 lat, ale na 50 i więcej. Buduje się osiedla górnego tarasu i wszystkie inne aż za obwodnicę w formie przedmieścia niemalże. Pomimo, że miasto rozrasta sie w takim tempie, że te osiedla małych pudełek będą "za chwilę" praktycznie w centrum. A drogi, a infrastruktura? Przecież tam jeździć będą setki tysięcy ludzi. Kogoś to obchodzi? Panuje myślenie "na teraz i na pokaz". Sprzedać teren i niech sie deweloper wykaże. Tak sie planuje rozwój miasta? Przecież wzorce metropolii są. Nawet myśleć nie trzeba, wystarczy skopiować istniejące rozwiązania bez błędów ich pierwotnych twórców. Wyjdzie prościej, taniej, sensowniej. Trzeba przy tym zachować elementy historii miasta, to jasne. Ale komu by się chciało...
 
 
Bynio50 
wiarus


Wiek: 71
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 462
Skąd: Gdańsk /Piotrków Trybunalski
Wysłany: 2009-11-08, 15:03   

colacoca napisałś " Ale komu by się chciało..." Przecież tu chodzi o kasę . Dasz dużo zrobię, dasz mało może zrobię, za darmo nic.
_________________
Ile głów ludzi,tyle zdań.
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-12, 19:39   

Letnica: mieszkańcy walczą o dzielnicę
Cytat:
Na Letnicy trwa rewitalizacja, tymczasem mieszkańcy dzielnicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Właśnie powstało Stowarzyszenie Miłośników Letnicy

(...)Miastu co prawda nie podoba się krytyka ze strony Stowarzyszenia, ale urzędnicy deklarują, że otwarci są na współpracę z mieszkańcami. - Wiadomo, że niezależnie od tego, ile robimy, to zawsze jest za mało - mówi Tadeusz Gleinert. - Łatwo krytykować. Ale otrzymaliśmy listę z tymi pytaniami. I 30 listopada odbędzie się spotkanie prezydenta Gdańska z mieszkańcami, podczas którego postaramy rozwiązać te problemy.(...)
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-12, 19:54   

I jeszcze o inicjatywach oddolnych okiem psychologa społecznego prof. Czapińskiego:
Jak zniszczone dzielnice odżywają dzięki mieszkańcom

Cytat:
Dolny Wrzeszcz, Orunia, Stara Oliwa czy Letnica - te przez długi czas cieszące się złą sławą, zniszczone dzielnice Gdańska zaczynają odżywać głównie dzięki aktywnym mieszkańcom
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-01-06, 20:14   

Z komunikatu miasta:

Gdańsk zabiega o unijne środki na rewitalizację czterech dzielnic. 7 stycznia (czwartek) o godz. 14.00 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisze wnioski aplikacyjne o dofinansowanie unijne czterech projektów. W Urzędzie Marszałkowskim złożone zastaną dzień później.


Około 80 mln zł pochodzących ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, przeznaczonych zostanie na projekty rewitalizacyjne najbardziej zaniedbanych dzielnic pięciu miast województwa pomorskiego w tym Gdańska.


Gdańsk aplikuje o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych dla czterech dzielnic - Dolnego Wrzeszcza, Dolnego Miasta, Nowego Portu i Letnicy. Celem projektów rewitalizacyjnych, współfinansowanych ze środków RPO Województwa Pomorskiego, jest podniesienie atrakcyjności przestrzeni miejskiej, stanu technicznego budynków, zapewnienie bazy lokalowej dla realizacji działań społecznych. Działania społeczne, edukacyjne, kulturalne i artystyczne będą miały na celu aktywizację społeczności lokalnej, a tym samym poprawę jakości życia mieszkańców tych dzielnic.


Gdańsk projekty te realizować będzie z partnerami, którymi będą wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe oraz wspólnoty mieszkaniowe, których nieruchomości przylegają do przebudowywanych przestrzeni publicznych.


W październiku 2009 roku marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski podpisał porozumienie, które ubiegającym się o fundusze miastom daje gwarancję przyznania ich projektom maksymalnej liczby punktów podczas oceny strategicznej za spełnienie kryterium "aktywizacji społecznej i gospodarczej zdegradowanych obszarów miejskich i podnoszenia atrakcyjności stref rozwojowych w miastach".Gdańskie projektów rewitalizacyjne:

• Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku.

W ramach, przebudowana zostanie infrastruktura podziemna i nadziemna, w zakresie wykonania nowej nawierzchni ulic, ciągów pieszo-jezdnych i stref postojowych, modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz kanalizacji deszczowej i budowy aktywnego systemu odprowadzającego wody opadowe i gruntowe. Ponadto planuje się uzupełnienie i rewaloryzację zieleni oraz wprowadzenie elementów małej architektury. Rewitalizacja obejmie też przebudowę elementów budynków bezpośrednio przylegających do pasów drogowych, a także remont i przebudowę budynków przeznaczonych do realizacji celów społecznych i kulturalnych. Ponadto prowadzone będą działania profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Planowany koszt realizacji Projektu 43 452 605,60, dofinansowanie - 30 407 416,73• Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza w Gdańsku.

W ramach działań inwestycyjnych nastąpi przebudowa i modernizacja ulicy Wajdeloty oraz fragmentów ulic przyległych, wraz z infrastrukturą techniczną i budową Kanału Ulgi dla Potoku Strzyży pod ulicą Wajdeloty. Ponadto planowana jest przebudowa elementów budynków bezpośrednio przylegających do remontowanych pasów drogowych. Oprócz działań inwestycyjnych planowana jest organizacja działań, mających na celu zminimalizowanie zróżnicowania (ekonomicznego, społecznego, edukacyjnego) występującego wśród mieszkańców dzielnicy. Służyć temu będzie przede wszystkim aktywizacja społeczna całej dzielnicy, prowadzona głównie przez organizację pozarządową oraz gdański MOPS. Działania te mają prowadzić do zmiany postaw mieszkańców oraz podniesienia jakości życia w dzielnicy. Obszar projektu ograniczony jest ulicami Kościuszki, Al. Legionów, placem Komorowskiego, ul. Wyspiańskiego i terenami kolejowym.
Planowany koszt realizacji Projektu: 20 811 006,69

dofinansowanie - 14 322 287,65


• Rewitalizacja Letnicy w Gdańsku.

Celem rewitalizacji społecznej w tej dzielnicy ma być całkowita zmiana stylu życia mieszkańców dzielnicy. Służyć temu będzie przede wszystkim aktywizacja społeczna całej dzielnicy, prowadzona głównie przez MOPS w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe. Program rewitalizacji gospodarczej będzie skierowany do osób długotrwale bezrobotnych lub biernych zawodowo, często od lat utrzymujących się jedynie ze środków finansowych pochodzących z MOPS lub PUP. Główny nacisk w projekcie gospodarczym położony zostanie na aktywizację zawodową mieszkańców dzielnicy. Ponadto, przewiduje się remonty kapitalne 29 budynków mieszkalnych i przestrzeni półpublicznych, przebudowę i modernizację pomieszczeń w budynku szkoły podstawowej nr 22 i Uczniowskiej 22 , na potrzeby bazy lokalowej dla realizacji działań społecznych w dzielnicy) oraz przebudowę i modernizację większości ulic.
Planowany koszt realizacji Projektu: 71 578 048,40, dofinansowanie z UE - 49 635 412,58


• Rewitalizacja Nowego Port w Gdańsku.

Przedsięwzięcia które będą realizowane na obszarze rewitalizowanym Nowego Portu to adaptacja, rewaloryzacja i przebudowa budynku dawnej Łaźni na potrzeby CSW „Łaźnia" przy ul. Strajku Dokerów 5, na Hotel Sztuki oraz na potrzeby prowadzenia działań społecznych przez CSW Łaźnia oraz organizacji społecznych i mieszkańców dzielnicy. Ponadto planowana jest przebudowa i modernizacja Placu Ks. Jana Gustkowicza w zakresie m.in.: nowej nawierzchni placu i przestrzeni ulicznych, chodników, zieleni niskiej oraz zaaranżowania placu jako przestrzeni atrakcyjnej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Planowane inwestycje zwiększą bazę lokalową dla działań społecznych, kulturalnych, artystycznych. Zaplanowane działania społeczne rozbudują i wzmocnią kapitał społeczny Nowego Portu poprzez aktywizację mieszkańców, zmniejszenie nasilających się problemów społecznych, zwiększenie liczby organizacji pozarządowych działających w dzielnicy, poszerzenie oferty społecznej, kulturalnej, rekreacyjnej i artystycznej itp.,
Planowany koszt realizacji Projektu: 20 589 509,76, dofinansowanie - 14 132 656,79
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-28, 19:33   

Nowy Port zapomniany przez Boga i ludzi


Fot. Renata Dąbrowska

Cytat:
Po prostu płakać się chce, gdy człowiek patrzy, jak ten Nowy Port umiera. Teren nad kanałem, gdzie miał być park, to wielkie śmieciowisko. Gdy ktoś chce pójść na spacer, pozostaje mu tylko cmentarz - mówią mieszkańcy

- Z jednej strony gdańskie instytucje organizują wielkie międzynarodowe konferencje na temat terenów nadrzecznych jako miejsc integracji mieszkańców, z drugiej wystarczy przejść się nad kanałem w Nowym Porcie, żeby zobaczyć, jak te tereny tragicznie wyglądają. I dzieje się tak od lat - mówi Maria Dykańska, urodzona nowoporcianka.

Agnieszka Tołoczko, również od urodzenia mieszkanka Nowego Portu, dodaje: - Moja mama opowiadała, jak przed wojną nabrzeże tętniło tu życiem. Wzdłuż ciągnęły się małe ceglane domki, pełno było kawiarni. Jeszcze, gdy byłam dzieckiem, bawiliśmy się tu, nad brzegiem, przepływaliśmy na drugą stronę na piękną plażę, kąpaliśmy się w pobliskim strumieniu. Dziś nie ma tu nawet jednej ławeczki, a teren, który już dziesięć lat temu został zaplanowany jako park, wciąż straszy chaszczami i bałaganem.

Rzeczywiście - dokładnie naprzeciw Twierdzy Wisłoujście, cennego zabytku i atrakcji turystycznej, wśród rzędów młodych brzózek piętrzy się wielka sterta śmieci: starych kanap, foteli, połamanych części samochodów i wielkich czarnych worów. (...)Okazuje się, że firma, która wywozi śmieci z Nowego Portu i Letnicy, zrobiła sobie tam punkt przeładunkowy, wyrzuca śmieci, żeby potem załadować je do kontenerów.

(...)O planowany park pytam też Grzegorza Lechmana z referatu rewitalizacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

- Miejsce to rzeczywiście zostało wpisane do planu miejscowego jako teren, gdzie powstać ma park. I nie ma to być zwykły park, ale ma on przypominać o tym, że niegdyś (przed umiejscowieniem tu bazy paliw) był tu Szaniec Zachodni Twierdzy Wisłoujście, czyli element Twierdzy, której serce (a fachowo tzw. Fort Carre) oraz Szaniec Wschodni znajdują się na drugim brzegu Wisły. I nie rezygnujemy z tego planu, choć nie ma też konkretnych terminów jego realizacji - przyznaje Grzegorz Lechman. - Obszar ten należy do miasta od kilku lat, wcześniej była tu baza paliw. I stąd też nasze problemy - aby powstał tu park, teren musi być wcześniej zrekultywowany, czyli oczyszczony. Ale nie mówię tu o "zwykłych" śmieciach tylko o zanieczyszczonym gruncie - po stacji paliw została w nim ropa i inne trujące substancje. Koszt takiej rekultywacji na obszarze tej wielkości (ok. 5 ha) to 10-50 mln zł, w zależności od czasu trwania tego procesu - im krótszy tym droższy.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2010-03-28, 21:45   

Trochę ode mnie w tym temacie (to znaczy - blisko tematu) [click]

_________________
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-30, 21:09   

Nie wiem czy też macie podobne wrażenie, że normalnością staje się odwoływanie do mediów w sprawach które powinny być załatwiane wedle norm i procedur?Po śmieciach w Nowym Porcie nie pozostał ślad

Cytat:
Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych dotrzymał słowa. Wielkie, nielegalne wysypisko śmieci w lasku naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście, o którym napisaliśmy w sobotniej "Gazecie Wyborczej Trójmiasto", znikło

(...)Poinformowany o wysypisku Tadeusz Piotrowski, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych nie krył zdenerwowania: - Zaraz szum tam zrobię jak jasny gwint.


Jasny gwint, motyla noga! :hyhy:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2010-03-30, 21:13   

villaoliva napisał/a:
Nie wiem czy też macie podobne wrażenie, że normalnością staje się odwoływanie do mediów w sprawach które powinny być załatwiane wedle norm i procedur?
Jak najbardziej! To już od kilku lat tak jest. A od czasu, gdy pojawiły się te wszystkie FAKTy, SuperExpressy i inne brukowce, to jeszcze bardziej.
_________________
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-30, 21:17   

No ale zastanawiam się, czy gdyby nie artykuł to śmieci nadal by tam leżały.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2010-03-30, 21:31   

villaoliva napisał/a:
No ale zastanawiam się, czy gdyby nie artykuł to śmieci nadal by tam leżały.
Pewnie, że tak. Mało tego - obawiam się, że gdyby nie artykuł, śmieci pojawiało by się w tym miejscu coraz więcej i więcej i więcej...

A tak, to posprzątali, wywiesili karteczkę...... i będzie porządek. Przez jakiś czas... ;-)
_________________
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-06-29, 10:28   

Złe dzielnice, w których nie chcemy mieszkać


W każdym mieście są dzielnice, które cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem potencjalnych nabywców mieszkań. Firmy Metrohouse S.A. i Partnerzy Nieruchomości przeprowadziły wśród swoich agentów ankietę na temat najmniej pożądanych przez klientów gdańskich lokalizacji do zamieszkania.

Agenci nieruchomości trójmiejskich oddziałów firm Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse wytypowali kilka dzielnic, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem przez potencjalnych nabywców mieszkań. Prezentowane wyniki odzwierciedlają opinię osób poszukujących lokali w Gdańsku, ale także są w dużej mierze odbiciem stereotypów na temat poszczególnych dzielnic i osiedli. Wyniki głosowania pokazują, że jako najmniej pożądane przez klientów jawią się cztery lokalizacje: Orunia Dolna, Nowy Port, Letnica i Dolne Miasto.

Ranking najmniej pożądanych do zamieszkania gdańskich lokalizacji otwiera Orunia Dolna (65 proc. wskazań). Agenci Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse jako główne powody braku zainteresowania klientów wymieniali niski poziom bezpieczeństwa w okolicy i starą, zaniedbaną zabudowę, która odstrasza od zakupów. Orunia Dolna jest doskonałym przykładem osiedla, które od lat zmaga się ze stereotypami. Nawet zapewnienia policji o spadku liczby przestępstw nie są w stanie zmienić obiegowej opinii o tych rejonach.

61 procent ankietowanych agentów wskazało Nowy Port, jako miejsce, które jest rzadko wybierane przez potencjalnych nabywców mieszkań. Zainteresowanie osiedlem mogą wzmagać zachęcające do zakupu ceny mieszkań, jednakże klienci zwracają uwagę, że Nowy Port to dzielnica ponura, wymagająca dużych nakładów inwestycyjnych, z licznymi budynkami w złym stanie technicznym. Nie bez znaczenia są także utrwalone opinie o niskim stanie bezpieczeństwa. Wśród nabywców mieszkań w Nowym Porcie przewagę stanowią osoby, które wywodzą się właśnie z Nowego Portu. Chęć do inwestowania w zakup mieszkania w tej dzielnicy może być dobrym przykładem dla osób, które swoją opinię o lokalizacji opierają tylko na zasłyszanych historiach.

Sąsiadująca z Nowym Portem Letnica uzyskała w ankiecie identyczny wynik (61 proc. wskazań). Jest to z jednej strony efekt niewielkiej liczby ofert pojawiających się w tym rejonie, ale przede wszystkim wpływ na taki wynik ma obecny wizerunek Letnicy. Obecność ogródków działkowych i budynków przemysłowo-magazynowych sprawia, że dzielnica nie jest postrzegana przez pryzmat budownictwa wielorodzinnego. Nieznajomość Letnicy oraz zła sława tego miejsca, wymieniane często przez osoby poszukujące mieszkań, już wkrótce mogą być rzadko używanymi argumentami. Obecność stadionu może zintensyfikować działania inwestorów, którzy mają szansę zmienić istniejące stereotypy. Dobra lokalizacja, bliskość do morza i centrum oraz mnóstwo terenów zielonych to atuty, które można wykorzystać w najbliższych latach.

Dolne Miasto również charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem odrzuceń - zostało wymienione przez 60 proc. ankietowanych. Po raz kolejny od zakupów w tej części miasta odstrasza stara i zaniedbana zabudowa, industrialny charakter okolic oraz obawa o bezpieczeństwo. Dodatkowo minusem lokalizacji są uciążliwe korki na ulicach.
Na kolejnych miejscach wymienianych przez agentów znalazły się Szadółki, Przeróbka i Stogi.
Po przeciwnej stronie rankingu znalazły się lokalizacje, które ani razu nie zostały wymienione jako te, które są odrzucane przez kupujących. Na tej liście znalazły się: Jelitkowo, Morena, Niedźwiednik, Osowa, Przymorze, Siedlce, Starówka, Wzgórze Mickiewicza, Zaspa i Żabianka. W tych miejscach niewątpliwie chcemy mieszkać.

Najczęściej odrzucane lokalizacje w Gdańsku
Lokalizacja Procent wskazań agentów Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse*
Orunia Dolna 65 proc.
Nowy Port 61 proc.
Letnica 61 proc.
Dolne Miasto 60 proc.
*Ankietowani doradcy mogli wskazać dowolną liczbę lokalizacji

Metodologia:
Agenci Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse odpowiadali na pytania ankietowe. Pierwsze z pytań miało na celu wymienienie lokalizacji najczęściej odrzucanych przez klientów poszukujących mieszkania na rynku wtórnym. Ankietowani mogli zaznaczyć dowolną liczbę gdańskich osiedli/dzielnic. Zastosowano zwyczajowe nazwy lokalizacji. Drugie pytanie miało charakter otwarty i miało na celu umotywowanie braku zainteresowania klientów wymienionymi lokalizacjami. W ankiecie wzięło udział 62 agentów nieruchomości.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2010-06-29, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-06-29, 21:49   

bardzo zły artykuł. Szkodliwy. I zawsze te same tendencyjne zdjęcia. W każdej dzielnicy można takie zrobić.
A Świńskie Łąki przemysłowe były sto lat temu...

[ Komentarz dodany przez: villaoliva: 2010-06-29, 21:53 ]
Chodzi o zdjęcie z tekstu Gazety Wyborczejhttp://trojmiast...y_mieszkac.html
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-06-29, 23:19   

Zgadzam się z Tobą Hoch.
Zastanawiam się co jest "ponurego" w Nowym Porcie? ;-)


Cytat:

SŁAWOMIR SOWULA: Dzielnice, w których nie chcielibyśmy mieszkać są od lat te same, mimo że spada tam przestępczość i powstają tam nowe domy. Dlaczego stereotyp jest tak silny?

Paweł Łuczeczko, socjolog: A dlaczego stereotyp? Może opinia o nich jest prawdą.

Szkoda, że p. Łuczenko nie raczył zajrzeć do statystyk policyjnych z kilku ostatnich lat. Bardziej miarodajne od nich jest jego "może"
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Amstawik 


Wiek: 40
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 238
Skąd: Gdansk / Nowy Port
Wysłany: 2010-06-29, 23:30   

Mi się wydaje, ze to po prostu przeszłość sie ciągnie za tymi dzielnicami. Mieszkam w Nowym Porcie od małego i jest tu spokojnie. Pracując bywam na tych dzielnicach i czuje się bezpiecznie. Tylko dożo widać tam smakoszy wina ,,Rocznik Środa ''.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl