Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2008-06-12, 08:50
Hotel obok baszty Łabędź
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-12, 19:50   

Nie, no różni się. W projekcie Hyltona są podziały a nie samo szkło i alu od gleby po dach. Wg mnie to jeden z lepszych projektów zabudowy w tzw. centrum, które się ostatnio pojawiły. Nie twierdzę, że jest rewelacyjny, ale też nie makabryczny i przeskalowany. Najmniej mi się podoba od fasady, chociaż dobrze koresponduje z resztą zabudowy, co słusznie zauważył Zielony.
A co do wielkich powierzchni przeszkleń. Czy wielkie połacie okien w oprawie cegły nie kojarzą Wam się z gotyckimi kościołami?
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-12, 20:42   

Ponieważ znam trochę tzw. kulisy, to pamiętam, że w pierwszej wersji projektu hotelu prof. Kuryłowicz machnął od strony Motławy całą elewację na czarno, z tymi pomarańczowymi detalami ceramicznymi rozmieszczonymi na zmianę w poszczególnych kondygnacjach (nie wiem czy udało mi się to zwerbalizować, w każdym razie efekt był taki że elewacja w ogóle nie miała podziałów pionowych, tylko poziome). Pod wpływem perswazji doktora Kwapińskiego projektant (dość niechętnie) wprowadził podziały, dał część elewacji w cegle a te ceramiczne ozdupki uporządkował w pionach.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-12, 23:55   

No cóż - w takim razie punkt dla dra Kwapińskiego. Tylko tak dalej.
W wolnej chwili pochwalę projekt w Akademii. Na ile mogę wykorzystać informację o korekcie konserwatorskiej?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 00:34   

Mnie się podoba. Szału nie ma co prawda, ale jest poprawnie, z wyraźnym poszanowaniem tradycji, atmosfery, skali i istniejącej zabudowy tego obszaru. Przeszklone połacie są moim zdaniem wspólczesnym odniesieniem do dawnej architektury, jednoczesnie dodając bryle lekkości. Nie można zapominać, że to jednak architektura komercyjna i dzięki wielkie projektantowi, że nie zapomniał o tradycji miejsca. Nie odbudujemy Miasta sprzed wojny, nie możemy dążyć wbrew wszystkiemu do zrobienia z niego skansenu. I naprawdę, lepsze jest dobre nowoczesne nawiązanie, niż "czerpanie wzorców detali...z poprzednich epok" czy rozwiązania typu: "szczyty tych kamienic zaprojektować np w kształcie renesansowym". Dramatem wizualnym byłyby renesansowe zwieńczenia z betonu, połączone choćby z takim mocnym przeszkleniem. Albo odbudowujemy wszytsko (pytanie tylko po co?), albo otwieramy się na wspólczesną, dobrą architekturę. Nie da się tego bezbolesnie połączyć, efekt będzie tylko żalosną podróbą.
 
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-13, 05:52   

Podobno świat idzie do przodu, więc nie upierałbym się przy konieczności zachowywania "ciągłości architektonicznej". O ile nikt nie wpadnie na budowę skajtałerów obok np. mariackiego, to nie mam nic przeciwko nowoczesnej myśli technicznej.
Ostatnio zmieniony przez kwidzin 2008-06-13, 08:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-13, 07:55   

Tak, tylko niech to będzie rzeczywiście myśl, a nie powszechne dążenie architektów do szokowania. Tym razem mamy do czynienia z całkiem udaną próbą - jak się dowiadujemy nie do końca wyszłą od architektów - pogodzenia przeszłości z nowoczesnością. I bardzo dobrze. Do ideału jeszcze daleko - ale nie przesadzajmy - nie od razu Danzig zbudowano :) Za jakąś chwilę będzie artykuł o tym projekcie w GNP WA ARz :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-13, 08:30   

Architektów zostawiłbym w spokoju. Surowej ocenie powinna podlegać wrażliwość zleceniodawców.
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-13, 08:36   

pszekliniak napisał/a:
I naprawdę, lepsze jest dobre nowoczesne nawiązanie, niż "czerpanie wzorców detali...z poprzednich epok" czy rozwiązania typu: "szczyty tych kamienic zaprojektować np w kształcie renesansowym". Dramatem wizualnym byłyby renesansowe zwieńczenia z betonu, połączone choćby z takim mocnym przeszkleniem.
A to niby dlaczego? mamy postmodernizm a nie modernizm gierkowski, pozatym czemu od razu z betonu, można wykonać świetną kamieniarke i szczyty zrobić ciekawsze niż tylko dwie kreski, które uczeń podstawówki na ZPTach by narysował. Znając tendencje dzisiejszych architektów to i tak należy się cieszyc z tego projektu, i że np "nie eksponuje baszty łabędz poprzez odbicia w szklanej fasadzie" albo "nie nawiązuje swoją formą do lustra motławy" :hihi:
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-13, 09:19   

Już :) http://www.rzygacz.webd.p...d=3,470,0,0,1,0
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-13, 09:51   

Znalazłem jeszcze dwie wizualizacje.





a obok ma powstać taki amartamentowiec

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 10:48   

Nie używaj proszę argumentów "uczeń na ZPTach by narysował". Może i by narysował, ale nie wymyśliłby. I to jest podstawowa różnica. Twórcy tego projektu to wykształceni ludzie, o dużym doświadczeniu, po bardzo trudnych studiach. Szlag mnie trafia, jako absolwentkę ASP gdy ktoś dewaluuje twórczość (jakakolwiek) w ten sposób. Proszę bardzo, droga wolna, każdy może projektować, malować itp. Tylko niestety taka postawa ma bardzo krótkie nogi, i brak doświadczenia, wyobraźni, wykształcenia wyjdzie na jaw przy pierwszej próbie realizacji. Przecież Picassa czy Kandinskiego też mógłby skopiować uczeń podstawówki, nieprawdaż?
A wracając do meritum - kamieniarka w takiej skali w dzisiejszych czasach jest raczej nie do zrealizowania. Primo - nie ma rzemieślników tej klasy, secundo - kto za to zapłaci?
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-13, 12:27   

Grün napisał/a:
Już :) http://www.rzygacz.webd.p...d=3,470,0,0,1,0


OK. Dodam jeszcze, że według informacji, których wiarygodności nie jestem w stanie zweryfikować, inwestor który zamówił projekt Krzywego Hotelu sprzedaje swoją działkę, więc jest bardzo prawdopodobne, że to "cudo" nigdy nie powstanie - czego ja osobiście na pewno żałował nie będę.
A z wieści, które niektórych pewnie zmartwią - organ ochrony zabytków odrzucił ew. w najbliższym czasie odrzuci projekt budowy północnej pierzei ul. Stągiewnej utrzymany w stylistyce analogicznej do pierzei południowej, na korzyść projektu o monotonnych, spichlerzoidalnych elewacjach.

I w uzupełnieniu tego o czym pisałem wyżej: porównanie elewacji w projekcie autorskim p. Kuryłowicza (u góry) i w projekcie zmienionym po negocjacjach z Głównym Hamulcowym ;-)

IMG_0586a.JPG
Elewacja od Baszty
Plik ściągnięto 18346 raz(y) 59,34 KB

IMG_0584a.JPG
Elewacja od rzeki
Plik ściągnięto 18346 raz(y) 74,74 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-13, 13:23   

Ufff.
Całe szczęście, że Kwapiński zareagował :idea:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-13, 14:06   

pszekliniak napisał/a:
Twórcy tego projektu to wykształceni ludzie, o dużym doświadczeniu, po bardzo trudnych studiach. Szlag mnie trafia, jako absolwentkę ASP gdy ktoś dewaluuje twórczość (jakakolwiek) w ten sposób.
Wykształcenie akurat często nie idzie w parze z dobrym smakiem, czego przykładem są zrealizowane projekty tych wszystkich wielkich wykształconych architektów. Chaos urbanizacyjny jaki mamy w mieście i przerost formy nad treścią jest tak widoczny i nagminny, że wybacz ale mam uzasadnione pretensje do wspóczesnej architektury. Nie dewaluuje ich twórczości, tylko znając niemal na pamięć widok miasta z przed 1945, nie widzę w ich twórczości niczego zachwycającego i wybacz ale nie potrafię przy takim budyku stanąć w zadumie i bedąc pod wrażeniem, wpatrując się cieszyć oko jego architekronicznym pięknem.
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 14:50   

Hmm, a eklektyzm to nie przerost formy nad treścią?

Zresztą, ja nie broniłam tylko tych konkretnych architektów, po prostu oburza mnie łatwość z jaką odbiorcy, częstokroć bez kierunkowego wykształcenia czy wyrobionego smaku stwierdzają, że to jest jak praca ucznia z podstawówki. A problem jest nieco głębszy.

Ponadto, zastawiam się czy XIXwieczny gdańszczanin tak bardzo stawał i zadumywał się nad jemu współczesnymi budynkami? To o czym piszesz to dla mnie klasyczny sentymentalizm - to co było dawno jest super, to co teraz jest blee. Ale tak było zawsze. Zawsze w większości społeczeństwa sztuka/architektura współczesna budziła odrazę, bo łamała utarte schematy i przyzwyczajenia (vide impresjoniści, którzy teraz są niemal synonimem mieszczańskiej zachowawczości). No tak, ale wszak lubimy tylko te filmy, które już kiedyś widzieliśmy, czyż nie ;-) ...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl