Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdańszczanin Roku i inne nagrody
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-11, 11:18   Gdańszczanin Roku i inne nagrody

Zgłoś Gdańszczanina Roku do 15 kwietnia!

Trwa trzecia już edycja Gdańszczanina Roku, corocznego, prestiżowego plebiscytu organizowanego przez Prezydenta Miasta Gdańska. W tym roku ma ona charakter stricte obywatelski - kandydatury wraz z uzasadnieniem może zgłosić każdy gdańszczanin.

Znasz kogoś, kto w ubiegłym roku miał znaczący wpływ na życie społeczne, kulturalne, sportowe, czy gospodarcze miasta? A może ktoś wykazał się nadzwyczajną odwagą w sytuacji kryzysowej, zachował zimną krew i nie powstrzymał się przed ratowaniem życia drugiego człowieka samemu często ryzykując bardzo wiele? A może wiesz o kimś, kto szczególnie zasłużył się dla społeczności lokalnej Miasta? Kandydaci do tytułu Gdańszczanina Roku mogą reprezentować różne dziedziny, dyscypliny i specjalizacje zawodowe. Jest to jedyna szansa aby znaleźć się w gronie takich uhonorowanych jak: arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Lech Wałęsa, Jean Michel Jarre oraz Marian Kołodziej.

Wszyscy nominowani do tytułu Gdańszczanina Roku otrzymają pamiątkowe dyplomy, natomiast laureat – statuetkę. Wręczenie nominacji oraz ogłoszenie zwycięzcy odbywać się będzie podczas uroczystej Gali w trakcie obchodów Święta Miasta (w tym roku będzie to 24 maja o godz. 18.00, Polska Filharmonia Bałtycka).

Etapy Plebiscytu:

Do 15 kwietnia zbieramy zgłoszenia mieszkańców, przedstawicieli mediów środowisk twórczych, naukowych, biznesowych, społecznych.

Do 25 kwietnia Kapituła Plebiscytu wybiera maksymalnie 10 nominowanych i podaje ich nazwiska do publicznej wiadomości na stronie www.gdansk.pl oraz za pośrednictwem mediów lokalnych.

Do 20 maja trwa głosowanie za pośrednictwem kuponów oraz strony internetowej www.gdansk.pl (wynik zatwierdza kapituła).


Zgłoszenia oraz informacje pod tel. 323 7122 oraz mailem bppm@gdansk.gda.pl

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.gdansk.pl
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-07-24, 19:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-26, 19:44   

UM Miasta informuje.

Gdańszczanin Roku 2008 - nominowani:


1.Adam Korol - sport
2. Leszek Blanik - sport
3. Marcin Skrzypski - medycyna
4. Tadeusz Dąbrowski - kultura
5. Roman Perucki - kultura
6. Elwira Twardowska - kultura
7. Aleksander Jurewicz - kultura
8. Jan Szomburg - nauka
9. ks. Piotr Krakowiak - medycyna, działalność społeczna
10. Władysław Ornowski - działalność społeczna na rzecz dzieci

O tym, kto spośród dziesiątki nominowanych zdobędzie tytuł Gdańszczanina Roku zadecydują wspólnie mieszkańcy Gdańska. W dniach 4 - 18 maja na stronie www.gdansk.pl a także na trójmiejskich łamach Gazety Wyborczej odbywać się będzie głosowanie, do udziału w którym zachęcamy wszystkich już teraz!

Wyróżnienie ma charakter honorowy. Wszyscy nominowani do tytułu Gdańszczanina Roku otrzymają pamiątkowe dyplomy, natomiast laureat - statuetkę. Wręczenie nominacji oraz ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas uroczystej Gali w trakcie obchodów Święta Miasta 24 maja o godz. 18.00 w gmachu Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance.

W skład kapituły plebiscytu wchodzą przedstawiciele mediów (redaktor naczelny Gazety Wyborczej - Jan Grzechowiak, Prezes Radia Gdańsk - Dariusz Wasielewski i Dyrektor Telewizji Gdańsk - Piotr Ostrowski). W kapitule zasiadają również: Halina Winiarska - przedstawiciel artystów gdańskich, Jan Zarębski - przedstawiciel biznesu gdańskiego, prof. Wojciech Przybylski - przedstawiciel środowiska naukowego, a także Anna Zbierska - Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta i Anna Czekanowicz - Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.

25476_big.jpg
obrady kapituły konkursu Gdańszczanin Roku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Plik ściągnięto 39858 raz(y) 40,97 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-28, 18:50   

Tak jeszcze w temacie nagród.

Joanna Konopacka i Wiesław Zieniewski, założyciele działającej w Gdańsku od 15 lat oficyny wydawniczej Polnord Wydawnictwo Oskar - otrzymają Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w wysokości 2 x 1500 tys. zł.


Okazją do wręczenia wyróżnienia będzie promocja najnowszej książki wydanej przez wydawnictwo – tomu wierszy Zbigniewa Jankowskiego „Przypływ. Jednanie” - w środę, 29 kwietnia o godz. 17.00 w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publiczej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, przy ul. Mariackiej 42.


Książki wydawane przez oficynę stworzoną przez Joannę Konopacką i Wiesława Zieniewskiego poświęcone są głownie tematyce gdańskiej. Wśród autorów związanych z wydawnictwem są znakomici gdańscy poeci – Kazimierz Nowosielski, Bożena Ptak, Bolesław Fac. Oficyna publikowała również książki Güntera Grassa.


W ciągu 15 lat działalności Polnord Wydawnictwo Oskar wydało w sumie prawie 100 tytułów o łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy. To duże osiągnięcie, zważywszy że oficyna nie zajmuje się publikacjami komercyjnymi konsekwentnie utrzymując linię wydawniczą.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-04-28, 21:55   

To prawda. Bardzo cieszy mnie ta nagroda!
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-26, 13:00   

Ks. Piotr Krakowiak, dyrektor gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, otrzymał tytuł Gdańszczanina Roku.

Ks. Piotr Krakowiak został dyrektorem Hospicjum w Gdańsku w 2002 roku. W tym samym roku został powołany na Krajowego Duszpasterza Hospicjów przy Konferencji Episkopatu Polski. Dwa lata później roku utworzył Fundację Hospicyjną, której celem jest wspieranie hospicjów w całej Polsce. Był też inicjatorem portalu Hospicja.pl oraz ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych Hospicjum to też Życie.

26238_big.jpg
Fot. Klara Kosińska / www.gdansk.pl
Plik ściągnięto 39806 raz(y) 25,3 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
rispetto 
sapiens

Dołączył: 17 Cze 2008
Posty: 66
Skąd: stąd
Wysłany: 2009-05-26, 21:20   

Dla niektórych podopiecznych hospicjum im. Dutkiewicza, a szczególnie fundacji hospicyjnej ta "wygrana" brzmi jak szyderstwo :roll: Ten posąg ma zdecydowanie skazę.
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-05-26, 21:43   

rispetto napisał/a:
Dla niektórych podopiecznych hospicjum im. Dutkiewicza, a szczególnie fundacji hospicyjnej ta "wygrana" brzmi jak szyderstwo :roll: Ten posąg ma zdecydowanie skazę.

Może byś rozwinął swoją wypowiedź, bo nie wiadomo jak ją rozumieć.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
rispetto 
sapiens

Dołączył: 17 Cze 2008
Posty: 66
Skąd: stąd
Wysłany: 2009-05-27, 09:44   

Tak rozumieć, że moja córka była pod opieką hospicjum i fundacji hospicyjnej ks. Krakowiaka i m.in. "firmowała" pierwszą edycję akcji "Hospicjum to też życie" wystepując w spocie reklamowym emitowanym przez TVP. Upokorzenie - to jedyne słowo, które ciśnie mi się na usta, gdybym miał opisać kontakty z tymi instytucjami.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-24, 19:02   

Alina Jackiewicz-Kaczmarek – jedna z najwybitniejszych gdańskich artystek uprawiających grafikę artystyczną - otrzyma Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w wysokości 3 tys. zł.


Prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek jest kierownikiem Pracowni Grafiki Artystycznej Technik Metalowych w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w akwatincie, mezzotincie i akwaforcie. Przez trzy dekady pracy twórczej wykształciła swój oryginalny, łatwo rozpoznawalny styl i jest dziś jedną z najbardziej znanych przedstawicielek tej dziedziny sztuki w Polsce. Jej bogaty, różnorodny dorobek został również doceniony na świecie, czego dowodem były liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych wystawach i konkursach.


źródło UM Gdańsk
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-01-07, 08:17   

Tej nagrody zupełnie nie rozumiem. Nie podano za co została przyznana.Miasto informuje: Nagroda dla Aliny Kietrys


Alina Kietrys – znakomita Gdańska dziennikarka i publicystka - otrzyma z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Nagrodę w Dziedzinie Kultury w wysokości 6 tys. zł.


W 2009 roku red. Alina Kietrys obchodziła jubileusz 40-lecia pracy dziennikarskiej. Pracę zawodową rozpoczynała w Redakcji Literackiej Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku. Specjalizowała się w publicystyce kulturalnej; uznaniem cieszyły się zwłaszcza jej recenzje teatralne i audycje dokumentalne o pisarzach i plastykach Pomorza. W latach 1981-1986 była kierownikiem Redakcji Publicystyki Kulturalnej i Programów Artystycznych Gdańskiego Ośrodka Telewizyjnego, następnie do 2006 roku kierowniczką działu kultury „Głosu Wybrzeża”, a także redaktorem naczelnym Radia Gdańsk.


Jest laureatką nagród za twórczość dziennikarską, m.in. nagrody Rektorów Uczelni Pomorza Nadwiślańskiego, Międzynarodowego Forum Mediów Polonijnych, a także licznych nagród prasowych za reportaże i teksty publicystyczne.


Od 1997 roku red. Alina Kietrys prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziedziny dziennikarstwa na gdańskich uczelniach wyższych.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-01-27, 15:41   

Bożena Ptak – jedna z najlepszych poetek nie tylko gdańskich ale i polskich, oraz Lawrence Okey Ugwu – dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury otrzymają z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Nagrodę w Dziedzinie Kultury.


Bożena Pak pełni funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorką sześciu tomów poetyckich: Zabawa woskiem (1979), Z krawędzi mojego księżyca (1980), Dyktatura lustra (1981), Scena zbiorowa i inne wiersze (1991), Sam sama samotny samotna (1996), Niebezpieczny Azyl (2006). Bożena Ptak jest też autorką gdańskiego hymnu „Jestem z Gdańska”, za który otrzymała w 2002 roku nagrodę Prezydenta Miasta, a także wielu piosenek śpiewanych m.in. przez Chór Mieszczan Gdańskich. Poetka otrzyma Nagrodę w Dziedzinie Kultury w wysokości 4 tys. zł.


Lawrence Okey Ugwu od 2004 pełni rolę dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Od czasu gdy zamieszkał w Gdańsku brał udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych. Był współzałożycielem i wokalistą zespołów "International Roots Raegge Band", "Polish Ham", "Collective Intercontinental", "Sun's Vibration" i "Biafro". Od 1998 był liderem zespołu etnicznego "Ikenga Drummers". Ideą zespołu była integracja kultur (muzyka etniczna, polska melodia folkowa na podkładzie twórczości ludu Ibo). Występował jako aktor w filmach, a w 1999 zagrał główną rolę Huda w musicalu "Hair" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Larry Ugwu obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie pracy twórczej. Z tej okazji otrzyma Nagrodę w Dziedzinie Kultury w wysokości 3,5 tys. zł.


Okazją do wręczenia wyróżnień obojgu artystom będzie benefis Bożeny Ptak połączony z promocją najnowszego tomiku poetki pt "Resocjalizacja znaczeń". Uroczystość odbędzie się w piątek, 29 stycznia o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-01-27, 18:21   

Miałam zaszczyt (wtedy nie wiedziałam) i ogromną radość mieć z nią lekcje języka polskiego. Niepowtarzalne i niezapomniane!
Brawo :brawo:
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-09, 14:59   

Kolejna nagroda.


Marek Ponikowski – znakomity dziennikarz gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej otrzyma z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Nagrodę w Dziedzinie Kultury wysokości 5 tys. zł.


Redaktor Marek Ponikowski obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia pracy dziennikarskiej i 20-lecia pracy w Telewizji Gdańsk. Od 1976 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Debiutował w prasie technicznej NOT, pracował też w redakcji programów motoryzacyjnych Telewizji Polskiej. W okresie stanu wojennego przeniósł się z Warszawy do Gdańska, gdzie w 1989 roku został szefem redakcji telewizyjnej Panoramy.


Gdy w 1992 roku ruszyła Gdańska „Trójka” przygotował na regionalną antenę program „Gdański Dywanik” przybliżający telewidzom zawiłości życia politycznego – zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i lokalnym. Program jest na antenie do dziś, a liczba emisji przekroczyła 650.


Marek Ponikowski od 15 lat jest też stałym współpracownikiem „Dziennika Bałtyckiego”, współpracował teżz Radiem Gdańsk i Radiem Koszalin.


Okazją do wręczenia wyróżnienia będzie spotkanie „Marek Ponikowski na dywaniku”, które odbędzie się w czwartek, 11 lutego o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35.


W trakcie spotkania o Jubilacie mówić będą: prof. Stefan Chwin, prof. Wiktor Pepliński, red. Roman Daszczyński. Spotkanie poprowadzi Wojciech Suleciński.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-10, 19:58   

Romuald Koperski – podróżnik, pisarz, dziennikarz, fotografik i pianista otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury wysokości 5 tys. zł.


W dniu 02 lutego 2010 roku odbyło się spotkanie komisji przyznającej Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w składzie:


Marek Bumblis Przewodniczący Komisji Kultury i Sportu
Krzysztof Wiecki Członek Komisji Kultury i Sportu
prof. Katarzyna Józefowicz Przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych
Anna Czekanowicz-Drążewska Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury
Ewa Adamska Kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury


Komisja przyznała Panu Romualdowi Koperskiemu: podróżnikowi, pisarzowi, dziennikarzowi, pianiście, fotografikowi, autorowi książek: „Pojedynek z Syberią", „Przez Syberię na gapę", „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia odyseja zimna", autorowi wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, Nagrodę PMG w wysokości 5 tys. zł za wieloletnią niestrudzoną aktywność na wielu polach, w tym za pionierską działalność podróżniczą i związaną z tym działalność pisarską, dziennikarską, fotograficzną, a także za podejmowanie niestandardowych inicjatyw promujących Gdańsk.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-05, 14:39   

Troje gdańskich pisarzy, członków gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Krystyna Chwin, Mieczysław Abramowicz i Stanisław Esden-Tempski, oraz tłumacz i teoretyk literatury Bogusław Żyłko - otrzyma z rąk Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Nagrodę w Dziedzinie Kultury wysokości 3,5 tys. zł.


Stowarzyszenie Pisarzy Polskich obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia istnienia. W związku z tym Paweł Adamowicz uhonoruje członków gdańskiego oddziału Stowarzyszenia medalem Prezydenta Miasta Gdańska.


Okazją do wręczenia wszystkich wyróżnień będzie jubileuszowe spotkanie gdańskiego oddziału SPP „Odyseja literacka 2090”, które odbędzie się w poniedziałek, 8marca o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35.


W trakcie spotkania prezentowana będzie antologia poetycka „Podróż do Gdańska”.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl