Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rewitalizacja po Gdańsku
Autor Wiadomość
fraglesi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-23, 10:15   Rewitalizacja po Danzigu

Wczoraj przez 3 godziny (to trzeba leczyć?) pochylałem się nad rewitalizacją. Ostatnio głośno o niej w danzigich mediach. Dziennikarze łyknęli (jak zwykle) papkę spreparowaną przez pałac, roztrąbili i... ruszyli atakować inne tematy.

Ja zaś postanowiłem dowiedzieć się więcej. Znalazłem uchwałę (XIII/689/04) z 2004 roku i załącznik do niej „Program rewitalizacji obszarów zdegradowanych w Danzigu – lokalny program rewitalizacji”. Kobyła - 266 stron, ale przejrzałem w miarę dokładnie.

Mądrze napisane, nie po łebkach, jak to bywa często w przypadku innych pałacowych dokumentów. Rewitalizacja społeczna o stanowi tylko malutki wycinek całego procesu.
Projekt zawiera też harmonogramy poszczególnych etapów. Wstyd się przyznać, ale większość z nich nie została zrealizowana.

W lwiej części pieniądze na rewitalizację mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z tego co mi wiadomo, fundusze dostępne będą do 2013, potem jak mówią arabowie „makesz” czyli figa z makiem

Tak na marginesie jest nawet strona www poświęcona odbudowie : http://www.brg.gda.pl/rewitalizacja/index.htm
Jakoś przez przypadek w... przebudowie. Ale można wejść od zaplecza i sobie po niej połazić: http://www.brg.gda.pl/rew...witalizacji.htm

Zaniepokojony otworzyłem więc najnowszy Wieloletni Plan Inwestycyjny na lata 2009-2013 by sprawdzić czy i ile władze przewidziały pieniądze na rewitalizację. Uff, jest, łącznie 491 milionów złotych.

Chcąc się dowiedzieć, które biedne dzielnice zostaną poddane tuningowi w pierwszej kolejności, zacząłem przyglądać się rubryczkom nazwanym „12- Danzigi Program Rewitalizacji”. Pozycje od 37 do 44.

I co tam mamy? Iluminacja zabytków za 9,4 mln. Trochę na inwestycje w dzielnicach (po 5 mln rocznie) Tyle co kot napłakał na budowę i modernizację ulic (łącznie 35 mln). Enigmatyczna i wielce pojemna pozycja zatytułowana „Danzigi Program rewitalizacji” czyli jak się domyślam, money na opracowania robione przez znajomych i krewnych królika ;-) 31 mln na rewaloryzację ulic głównego miasta (czyżby kosteczka na Długiej?) Rewitalizacja Letnicy czyli jak zorientowałem się w zeszły weekend, wyburzanie oraz skromne 16 milionów na infrastrukturę techniczną na Wyspie Spichrzów, żeby sprzedać dewloperom wypasione działeczki.

No i na deser, rzecz chyba najważniejsza, bo przeznaczono na nią 60% całości środków czyli 292 miliony złotych. Tak zniszczona, że jej nie widać. Jeszcze nie widać.

Proszę Państwa.
Czapki z głów! :brawo:

:szczena:
Europejskie Centrum Solidarności :-D :flaga:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-23, 10:18   

A co ECS ma wspólnego z rewitalizacją miasta ????
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-03-23, 10:32   

Może ECS będzie życzliwie pochylała się nad losem starych dzielnic? Zawsze można to wpisac do jej statutu i wyrwac kasę ;-)
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-23, 10:38   

Hochstriess napisał/a:
Może ECS będzie życzliwie pochylała się nad losem starych dzielnic?


To trzeba się schylać coraz niżej. Bo się rozpadają.

fraglesi napisał/a:
Znalazłem uchwałę (XIII/689/04) z 2004 roku i załącznik do niej „Program rewitalizacji obszarów zdegradowanych w Danzigu – lokalny program rewitalizacji”. Kobyła - 266 stron, ale przejrzałem w miarę dokładnie.


Znalazłes może w jaki sposób ECS pochłaniając 60 % środków zajmie się rewitalizacją?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fraglesi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-23, 10:48   

villaoliva napisał/a:

fraglesi napisał/a:
Znalazłem uchwałę (XIII/689/04) z 2004 roku i załącznik do niej „Program rewitalizacji obszarów zdegradowanych w Danzigu – lokalny program rewitalizacji”. Kobyła - 266 stron, ale przejrzałem w miarę dokładnie.


Znalazłes może w jaki sposób ECS pochłaniając 60 % środków zajmie się rewitalizacją?


ECS ma tyle wspólnego z rewitalizacją co Owicz ze społeczeństwem obywatelskim ha_ha_ha
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-03-23, 11:01   

Padła właśnie WZ-ka. Miasto nie jest w stanie wybudować tego kawałka drogi za własne pieniądze ( 150 mln zł).
...
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-23, 11:27   

I zgadnij co będzie priorytetem? :-/
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-03-23, 11:39   

Nie co będzie a co jest.
Mnie zastanowiły pieniądze z puli rewitalizacji na ECS (292 mln) i porównanie wydatków na dokończenie WZ-ki.
 
 
 
Mikołaj 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 101
Wysłany: 2009-03-23, 11:43   

fraglesi napisał/a:
pozycja zatytułowana „Danzigi Program rewitalizacji” czyli jak się domyślam, money na opracowania robione przez znajomych i krewnych królika

Jak wiesz, że przetargi są ustawione, to może napisz konkretnie które i złóż zawiadomienie do prokuratury oraz podaj informację do mediów. A jak nie wiesz, to takie uwagi zostaw sobie na imieniny u cioci, gdzie każdy może bez konsekwencji klepać co mu ślina na język przyniesie.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-23, 12:12   

Mikołaj napisał/a:
Jak wiesz, że przetargi są ustawione, to może napisz konkretnie które i złóż zawiadomienie do prokuratury oraz podaj informację do mediów.


To prawda. Proszę zaniechać takich praktyk.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-04, 14:12   Danzigie dzielnice do naprawy

UM informuje

Danzigie dzielnice do naprawy -

Miasto ma już partnerów do realizacji programów rewitalizacji społecznej



Wiemy już, kto włączy się w ambitny projekt miasta - rewitalizacja społeczna dzielnic Dolne Miasto, Letnica, Nowy Port oraz Dolny Wrzeszcz.
W ramach konkursu wyłoniono sześciu partnerów, którzy wesprą Miasto w realizacji tego programu.


Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, rozwój kwalifikacji zawodowych, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, poprawa stanu bezpieczeństwa – to zaledwie kilka z celów, które stawia przed sobą miasto i jego partnerzy. O status partnera zabiegać mogły podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku.


Wyłonieni w konkursie partnerzy to: Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta Koło Danzigie, Stowarzyszenie Praktyków Kultury, Kolonia Artystów, Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, Caritas Archidiecezji Danzigiej oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Klub wodny „Danzigie Lwy”. Razem z miastem we wrześniu tego roku aplikować będą o wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.



Krótka charakterystyka zwycięskich projektów:


Dolny Wrzeszcz

„Cafe Albert”- autor projektu Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta Koło Danzigie

Projekt zakłada utworzenie klubo – kawiarni, dla osób niezamożnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, jako niekonwencjonalnej formy aktywizowania środowiska oraz motywowania osób w kryzysie do zmiany sytuacji życiowej. W ramach działań projektowych: psycholog społeczny, terapeuta, animator społeczny, kącik prasowy, kącik czytelnika, kącik internetowy, salon dyskusji społecznych.


Letnica

„Od ulicy do EURO 2012!” - autor projektu Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta Koło Danzigie

Projekt zakłada kompleksową opiekę nad rodzinami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.W ramach działań projektowych: punkt konsultacji obywatelskich, treningi piłki nożnej oraz tańca sportowego, asystent rodziny, animator społeczny, aktywizacja społeczności dzielnicy, opieka psychologiczna i pedagogiczna, opieka lekarska dla dzieci

„NUDO – warsztaty lingwistyczno – taneczne” - autor projektu Stowarzyszenie Praktyków Kultury

Projekt zakłada prowadzenie warsztatów z zakresu terapii przez sztukę. W ramach działań projektowych: nauka języków obcych, warsztaty z tańców hip – hop oraz współczesnego, warsztaty chodzenia na szczudłach, warsztaty judo, stworzenie multimedialnego widowiska zawierającego kombinację hip-hopu i tańca współczesnego z muzyką hiszpańską.

„Sztuka, a Edukacja – Edukacja a sztuka” - autor projektu Kolonia Artystów

Projekt zakłada prowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży przez znanych polskich artystów. Celem projektu jest przybliżenie sztuki do życia. Zadania postawione przed uczestnikami wprowadzą do ich codziennego życia walory artystyczne i estetyczne zamiast przemocy i agresji. W ramach projektu prowadzone będą: otwarta pracownia dźwięku, program warsztatu Video –Art., otwarta pracowania malarstwa, otwarta pracownia SITODRUKU, otwarta pracownia integracji w sztuce


Nowy Port

„Dom Aktywnego Mieszkańca dzielnicy Nowy Port” - autor projektu Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta Koło Danzigie

Stworzenie Domu, który będzie miejscem spotkań, spędzania czasu wolnego oraz integracji dla mieszkańców dzielnicy. W ramach działalności Domu funkcjonować będą: doradca finansowy, warsztaty fotograficzne, warsztaty komputerowe, zajęcia filmowe oraz kulturalne, spotkania z ciekawymi osobami: politycy, pisarze, sportowcy, rozwój własnych zainteresowań i talentów, specjalny dzień dla kobiet: gimnastyka dla pań, zajęcia relaksacyjne, elementy kursu asertywności, nowe trendy w modzie, zajęcia z wizażystką – uczestniczki zajęć będą decydować o ich formie i profilu, okazjonalne wydarzeń dla mieszkańców dzielnicy tj.: festyny, zabawy

„Port Sztuki równe szanse w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży” - autor projektu Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki

Projekt zakłada stworzenie pracowni: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby. Prowadzone będą również zajęcia z historii sztuki, podczas których w przystępny sposób przedstawione zostaną epoki i ich przedstawiciele w sztuce.


Dolne Miasto

„Dolne Miasto Otwarte” - autor projektu Caritas Archidiecezji Danzigiej

Praca z osobami w wieku od 3 do 12 lat oraz ich rodzicami, a także osobami niepełnosprawnymi. W ramach przedsięwzięcia prowadzone będą 4 projekty:

MALUCH, UCZEŃ, KLUB RODZICA, PENSJONAT DOLNE

„Młodzieżowa drużyna Smoczych Łodzi „ Danzigie Lwy – Dolne Miasto”- autor projektu Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Klub wodny „Danzigie Lwy”

Projekt zakłada zorganizowanie dla nowych adeptów wioślarstwa na Smoczych Łodziach cyklu treningowego na basenie, łodziach, siłowni oraz udział w szeregu zawodów w trakcie bieżącego sezonu.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
colacoca 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-04, 19:28   

...czyli w planach jest mniej więcej tyle, ile w latach 70-tych robił kwartalnie imprez większy dzielnicowy MDK.

Ręce i nogi opadają. Może i ktoś wyciągnie kasę z unii na te gry i zabawy towarzyskie - tylko, że z kursu szydełkowania ściegiem jakimbądź - menelstwa nam nie ubędzie.

potrzebna jest prosta praca dla tych, którzy chcą zarobić - nawet początkowo na wino....
Może potem na coś dla dziecka

inaczej będzie coraz więcej kryminalnych spraw - bo złom się kończy, a makulatury podobno nie przyjmują...

nie tak jak w latach 70-tych....
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2009-05-04, 22:54   

colacoca napisał/a:
...czyli w planach jest mniej więcej tyle, ile w latach 70-tych robił kwartalnie imprez większy dzielnicowy MDK.

Cytat:
Nowy Port
„Dom Aktywnego Mieszkańca dzielnicy Nowy Port” - autor projektu Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta Koło Danzigie
Stworzenie Domu, który będzie miejscem spotkań, spędzania czasu wolnego oraz integracji dla mieszkańców dzielnicy. (...)warsztaty fotograficzne, (...)zajęcia filmowe oraz kulturalne, spotkania z ciekawymi osobami: politycy, pisarze, sportowcy, rozwój własnych zainteresowań i talentów, specjalny dzień dla kobiet: gimnastyka dla pań, zajęcia relaksacyjne, (...) festyny, zabawy
„Port Sztuki równe szanse w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży” - autor projektu Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
Projekt zakłada stworzenie pracowni: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby.

Wszystko było w czasach PRL-u. W Wielkim, wyposażonym nawet w super salę teatralną Morskim Domu Kultury w Nowym Porcie. I komu to przeszkadzało. Towarzystwo Pomocy ... niech się zajmuje biednymi, bezdomnymi, głodnymi, poszkodowanymi w katastrofach itd. Na taki dom trzeba wydawać kupę szmalu i mieć takie lokum gdzie to wszystko będzie się odbywało. Potrzebni są opłacani instruktorzy, administracja. W dawnym Domu Kultury w Nowym Porcie były sekcje plastyczne dziecięca, młodzieżowa, dorosłych, Klub filmowy i sekcja fotograficzna, zespół teatralny"Teatr Ulicy", zespoły taneczne. I działo się wiele bo mam to w wielkim archiwum fotograficznym które ocaliłem dla potomnych.
To na tym Starym Domu Kultury powinien zawisnąć napis parafrazując to co powieszono na budynku Łaźni "(Wiem, że istniałem - to najważniejsze!) Link do imprezy zawieszenia tutaj. Pisałem na forum Nowego Portu o MDK -u i można trochę wiedzy o kulturze w czasach PRL - u w Nowym Porcie poznać. To jedna ze stron tutaj a cały temat "MDK-to co pozostało" jest obszerniejszy tutaj. Te projekty to naprawdę rewitalizacja PRL. Na papierze. Jest cierpliwy.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-05-05, 07:47   

Wielce wzruszyły mnie plany Caritas na Dolnym Mieście :hihi:

Po spotkaniach w Łaźni już wiedziałam (nikt tego nie ukrywał), że rewitalizacja będzie polegała tylko i wyłącznie na stworzeniu jednej świetlicy dla dzieci.
 
 
 
colacoca 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-05, 12:11   

Bo żeby osiągnąć jakiś efekt - potrzeba czasu i pieniędzy, a nie jednorazowych (medialnych właściwie) inicjatyw, na które "załapią się" zapaleńcy (którzy i tak się tym czymś interesują) i nudzacy się emeryci.

Praca z ludźmi z trudnych środowisk - to ciężka, długotrwała orka - ale ci ludzie potrzebują dostać przede wszystkim szansę na normalność...
A tej szansy często nie dostają nawet ci, którzy do takiej grupy nie należą....
Wydaje się więc, że para pójdzie w gwizdek....

Jest to takie trochę odwracanie uwagi od prawdziwych problemów....
Tak jak kolejny pomnik ku czci - a ulicę dalej, obok niego - zapadający się chodnik...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl