Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2010-01-27, 16:52
ORP Bryza
Autor Wiadomość
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-01-02, 22:05   ORP Bryza

ORP Bryza czeka na dokładne mycie (zbiorniki paliw , zęzy itp.) i potem przy pomocy dżwigu pływającego zostanie zatopiony na głębokości 30 m gdzieś w okolicy Helu
Będzie służył jako domek dla rybek ;-) i poligon dla podwodniaków.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-16, 20:33   

Zobacz "Bryzę" zanim pójdzie na dno
Cytat:
W helskim porcie można podziwiać dawny kuter łącznikowy ORP "Bryza". A właściwie to co z niego pozostało. Jednostka została tu przyholowana z Danziga po to, aby zatonęła w pobliżu brzegu i stała się atrakcją dla amatorów nurkowania. Wcześniej pozbawiono ją niemal całego wyposażenia.

- Łza się w oku kręci - mówi Bogdan Żuławski, emerytowany podoficer Marynarki Wojennej, który przez pewien czas był dowódcą "Bryzy". - To była jednostka pomocnicza, pływaliśmy najczęściej między Gdynią a Helem, wożąc kadrę do portu wojennego. Na wypadek wojny kuter miał się stać okrętem sanitarnym.

"Bryza" jest obecnie własnością miasta Hel. Magistrat kupił ją po wycofaniu jednostki ze służby, za 85 tys. zł. Oczyszczenie kutra kosztowało kolejne 50 tys. zł. Następne kilkadziesiąt tysięcy pochłonie operacja spuszczania go na dno. - Trzeba to będzie zrobić bardzo umiejętnie, bo pozbawiony wyposażenia okręt nie ma stateczności - tłumaczy Paweł Lewandowski z Urzędu Miasta.

Na razie "Bryza" jest atrakcją na falochronie helskiego portu rybackiego. Do czasu gdy zakończą się procedury przetargowe.

- Liczymy na to, że bardzo atrakcyjne wizualnie zatapianie "Bryzy" odbędzie się podczas tegorocznego Bożego Ciała, 11 czerwca - zdradza Marek Dykta, sekretarz miasta. - Spodziewamy się wówczas najazdu turystów, bo takiej atrakcji jeszcze w regionie nie było.

Zatopienie wraku będzie można doskonale podziwiać z lądu, a potem "Bryza" 30 metrów pod wodą będzie atrakcją dla nurków.
(MID, R.K) - POLSKA Dziennik Bałtycki



ORP Bryza w czasach swojej świetności
źródło

Ponad 150 tysięcy złotych... :shock: A nie można było po prostu odmalować okręt i urządzić w nim małe muzeum?
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-03-16, 21:43   

feyg napisał/a:
A nie można było po prostu odmalować okręt i urządzić w nim małe muzeum?
Brutalnie mówiąc uważam,że ktoś ma nierówno pod sufitem,jeśli wydaje tyle kasy na zatopienie tego okrętu.Można byłoby przekształcić go w o wiele większą atrakcję turystyczną niż rdzewiejący po kilku latach wrak.Lecz cóż,widocznie UM Hel nie wie już co robić z nadmiarem pieniędzy. :evil:
 
 
luanda 


Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 62
Skąd: Koło blachy
Wysłany: 2009-03-16, 23:47   

Większość (podkreślam większość, nie wszyscy) ludzi, którzy nurkują mają pewną wspólną cechę... mianowicie zasobny portfel. Widocznie władze Helu uznały, że zostawią oni więcej kasy na półwyspie niż uczniowie w automatach Coca-Coli przy wejściu do muzeum.
Nie ma co płakać. Pewnie, ze były dowódca Bryzy podchodzi do sprawy nostalgicznie, ale naprawę napatrzyłem się na mnóstwo palonego złomu i Bryza się od niego wiele nie różni :)
_________________
Za Millerem: Niech żyje alternatywa dla mózgu i zdrowego rozsądku!
Z Pontona: Posprzątaj pierwszy po sobie!
Od serca: Nie jedzący ciepłych posiłków otrząśnijcie się ze swojej aberracji!
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-03-17, 00:29   

luanda napisał/a:
Większość (podkreślam większość, nie wszyscy) ludzi, którzy nurkują mają pewną wspólną cechę... mianowicie zasobny portfel. Widocznie władze Helu uznały, że zostawią oni więcej kasy na półwyspie niż uczniowie w automatach Coca-Coli przy wejściu do muzeum.
Właśnie tego się obawiałem,że okręt ten będzie dostępny dla gości z wypchanymi portfelami.Jakie to jest żałosne. :evil:
 
 
luanda 


Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 62
Skąd: Koło blachy
Wysłany: 2009-03-17, 01:36   

Kuglow napisał/a:
luanda napisał/a:
Większość (podkreślam większość, nie wszyscy) ludzi, którzy nurkują mają pewną wspólną cechę... mianowicie zasobny portfel. Widocznie władze Helu uznały, że zostawią oni więcej kasy na półwyspie niż uczniowie w automatach Coca-Coli przy wejściu do muzeum.
Właśnie tego się obawiałem,że okręt ten będzie dostępny dla gości z wypchanymi portfelami.Jakie to jest żałosne. :evil:


Niekoniecznie...
Jeżeli z dochodów z podatków, które się zwiększą dzięki tej inwestycji samorząd przygotuje się do przyjęcia 6-latków do szkoły podstawowej, to raczej cenna inicjatywa.
Natomiast, jeśli ew. wpływy pójdą na nagrodę dla wójta za "pomysłowość", to niestety masz rację.








Nie zawsze wszystko jest czarne lub białe. Bywa też... żółte ;-)
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-17, 11:01   

ORP Bryza posiada też swoją stronę :arrow: LINK
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-03-17, 20:32   

A ja się obawiam , że okręt zatonie , zanim zostanie zatopiony , bo kadłub to jedne wielkie sito , i jak nie będzie odpompowywany to :-/ .
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-03-19, 16:25   

Ja tam popieram pomysł. Bez przesady - miasto sobie kupiło okręt, widocznie uznali że ta inwestycja się im zwróci.

I jest to bardzo możliwe.

Masa okrętów poszła na złom. Chociaż ten będzie wykorzystany, co prawda w niekonwencjonalny sposób, ale jednak.

Bez przesady.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-03-19, 19:21   

Ponury napisał/a:
Ja tam popieram pomysł.

Też jestem za :brawo:
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-04-20, 07:31   

Bryza czeka na Boże Ciało
Cytat:
władze Helu chcą, aby operację udało się przeprowadzić tuż przed lub tuż po Bożym Ciele, gdy na długi czerwcowy weekend nad Bałtyk ruszą tysiące turystów.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-25, 05:29   Morze, nasze morze, będziem Ciebie wiernie strzec ...

Zdjęcia zrobione na przystani pasażerskiej w Helu. Radość turystów obcojęzycznych na widok tego "patrolowca"była spora. Usłyszałem zdanie (ang) że jeśli reszta naszej floty jest w podobnym stanie, to powinniśmy się pakować, bo nawet flota wojenna San Marino stanowi dla nas poważne zagrożenie.
Tak sobie myślę, że przystań pasażerska nie jest najlepszym miejscem dla postoju jednostek pływających przeznaczonych "na żyletki". Gwoli sprawiedliwości przyznaję - to jest jedyne miejsce w Helu, które mnie (i wielu innych niestety) rozśmieszyło. Generalnie to urocze miasteczko.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-05-25, 05:57   Re: Morze, nasze morze, będziem Ciebie wiernie strzec ...

Piotr A. napisał/a:

Tak sobie myślę, że przystań pasażerska nie jest najlepszym miejscem dla postoju jednostek pływających przeznaczonych "na żyletki".

Boże Ciało coraz bliżej zatem takie zdjęcia będą miały wartość dokumentalną...
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-25, 06:39   

To będzie dzień później.
Przewidywany termin zatopienia Bryzy to: 12.06.2009 godzina 12:00 (+ 7 dni ze względu na nieprzewidywalna pogode).

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-25, 07:33   

Pomijając Bryzę, jak pięknie wygląda dekoracja i fragment bukszprytu Daru. Czy o Nim też będziemy kiedyś pisać jak dziś o kandydacie na stację podwodną? Zazdroszczę Angolom muzeum w Greenwich. Ten mnie zrozumie kto je zwiedził. Oni kierują ku morzu rozum, serce i portfel - my cztery litery. I tak przez stulecia ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl