Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-03-03, 17:49
Kamienne kręgi
Autor Wiadomość
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-06, 21:46   

Problem w tym, że z VII, VIII i IX wieku nie znamy zbyt wielu dobrze datowanych przedmiotów - w to, że ktoś potrafi z dużą precyzją datować na podstawie fragmentów naczyń glinianych, pozwolę sobie nie wierzyć. Więc moim zdaniem problem datowania początków osadnictwa słowiańskiego na naszym terenie jeszcze długo będzie nierozwiązywalny.
Jako ciekawostkę dopowiem, że w świetle obecnej wiedzy, daje się chyba uchwycić migrację Słowian od wschodu zajmującą najpierw (schyłek V w?) ziemie nad Sanem, potem (VI wiek) okolice Krakowa, Górny Śląsk, dorzecze Odry i - stosunkowo wcześnie, może jeszcze w tym samym VI wieku - Pomorze Zachodnie (zwłaszcza w okolicy Pyrzyc). Natomiast w tym samym czasie białą plamę stanowi Mazowsze i Pomorze Nadwiślańskie. W ujściu Wisły mamy do ok. 500 r. mało intensywne ale niepodważalne ślady osadnictwa wcześniejszego, umownie post-germańskiego (można je hipotetycznie wiązać z jakimiś odpryskami plemion gockich), potem "dark ages".
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-03-06, 22:03   

Nie o Słowian, a Prasłowian chodzi. Z powyższego linku wynika, że Wenedowie Tacyta to lud "Staroeuropejski", zamieszkujący kiedyś od Walii, po Azję Mniejszą.
Później
Cytat:
siedziby weneckie we wschodniej części terytorium Wenetów zajmowane były stopniowo i w sposób trwały przez Prasłowian. W ten sposób Prasłowianie wchodzili jak gdyby na tereny zajmowane przedtem przez Wenetów, nie mamy powodu sądzić, że działo się to w sposób łagodny i w konsekwencji nazwa Wenetowie, została przeniesiona na Słowian prawdopodobnie przez germańskich sąsiadów.

Nie do końca, mogę zrozumieć, kto to byli ci Prasłowianie
Cytat:
czyli Prasłowianie byli takimi samymi przodkami plemion polskich jak i Słowianie

W pierwszym cytacie, chyba, omyłkowo jest „przeniesiona na Słowian” zamiast Prasłowian, bo w innym miejscu przyznaje, że przed V w. trudno mówić o Słowianach
:roll:
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-06, 22:05   

Bo Prasłowianie to hipoteza - źródłowo poświadczeni są wyłącznie Słowianie (od VI wieku).
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-03-06, 22:59   

Co do tego przed kim miały chronić te gniazda karabinów ponoć do dzisiaj nikt nie wie dokładnie. Kiedyś podczas fotografowania poszczególnych megalitów w Węsiorach zauważyłem niemiecka wycieczkę osób już w dość zaawansowanym wieku, która od kręgu strażnika odeszła w kierunku omawianego przez nas miejsca. Byłem w szoku że np. wielu polskich turystów nie wie o istnieniu tych gniazd a niemieckie wycieczki się po nich oprowadzają. Była to wycieczka bez przewodnika! A co do tych Prasłowian można tez trochę informacji znaleźć w periodyku PERKUNS. Fakt faktem że zajmuje się on raczej historia Prus ale kiedyś był obszerny artykuł na temat Prasłowian.
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-06, 23:02   

DARKER napisał/a:
zauważyłem niemiecka wycieczkę osób już w dość zaawansowanym wieku

DARKER napisał/a:
Byłem w szoku że np. wielu polskich turystów nie wie o istnieniu tych gniazd a niemieckie wycieczki się po nich oprowadzają. Była to wycieczka bez przewodnika!

Może przewodnikiem był "operator" gniazda ;-)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-03-06, 23:11   

He, he. Język niemiecki słabo znam, ale z tego co zrozumiałem z rozmowy jednego z mężczyzn to raczej nie:-)
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-03-07, 00:14   

Pumeks napisał/a:
Bo Prasłowianie to hipoteza - źródłowo poświadczeni są wyłącznie Słowianie (od VI wieku).
Bardzo dobre opracowanie tematu w książce"Starożytna Polska" wyd. Trio. Ale to pozycja zapewne znana Pumeksowi, ponieważ autorem jest jego kolega po fachu ;-)
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-04-01, 05:16   

Specjalnie dla Was pojechałem do Węsior i porobiłem kilka zdjęć tego gniazda karabinu maszynowego. Jak tylko uda mi się zmniejszyć format tych zdjęć ( informatyka nie jest moją mocna stroną :-) ) to natychmiast umieszczę je na forum.
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-04-04, 02:42   

W załączeniu przesyłam obiecane zdjęcia i serdecznie dziękuję Fritzkowi bez której pomocy umieszczenie tych zdjęć na forum nie byłoby możliwe.

węsiory2.jpg
Plik ściągnięto 21467 raz(y) 86,86 KB

węsiory1.jpg
Plik ściągnięto 21467 raz(y) 90,33 KB

_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-04-04, 07:31   

Na moje oko są to pozostałości po ziemiankach. Mi osobiście nie wygląda to na gniazdo karabinu maszynowego ze względu na głębokość.
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-04-04, 15:20   

Miejsce wskazane przez naocznego świadka. Specjalnie na drugim zdjęciu chciałem pokazać widok jaki rozpościera się na szlaki dojazdowe do tego miejsca ( od strony starej gruntowej drogi i nabrzeża jeziora ).
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl